راه کارگر نیوز
راه کارگر نیوز

سایت خبری راه کارگر
کارگری حقوق بشر و زندانیان سیاسی زنان دانشجویی ملی
کد خبر : 8518                   2017-01-07 09:46:36

زنان زامبیا از این پس میتوانند یک روز در ماه از مرخصی عادت ماهانه استفاده کنند

سالها شماری از احزاب و سازمانهای چپ و سوسیالیست در کشورهای مختلف از جمله ایران خواستار بهره مندی زنان از مرخصی عادت ماهانه بودند اما علیرغم تلاش این جنبش و نیز بخشهایی از جنبش زنان، هنوز در اکثریت قریب به اتفاق کشورها، این حق انسانی یعنی درک احساس درد و کسالت زنان در روز اول عادت ماهانه، به رسمیت شناخته نمیشود. کشور زامبیا اکنون با تصویب این قانون هر چند تحت نام "روز مادر" جزو کشورهای پیشتاز شده است آن هم در قاره محروم افریقا. البته از این قانون، زنان مجرد و بدون فرزند نیز میتوانند استفاده کنند و صرفا به دلیل تابوی بکارگیری واژه عادت ماهانه ، با عنوان روز مادر نامگذاری شده است.
به اصل خبر در زیر مراجعه کنید:
" زنان می‌توانند یک روز در ماه را به انتخاب خودشان مرخصی بگیرند بدون این که نیازی به گواهی پزشک داشته باشند. مندکلا مازیمبا، که در بخش روابط عمومی کار می‌ کند می‌گوید: "به عقیده من این قانون بسیار خوبی است چون زنان در طول عادت ماهانه ناراحتی زیادی متحمل می‌شوند".
خانم مازیمبا که ازدواج نکرده و فرزند هم ندارد، هر ماه یک روز به دلیل دردهای شدید ناشی از عادت ماهانه، با استفاده از "روز مادر" به اداره نمی‌رود.
خانم مازیمبیا می‌افزاید:"بعضی اوقات قبل از شروع عادت ماهانه شخص دچار دل درد شدیدی می‌شود ولی به تدریج این درد کمتر می‌شود. در مورد من، در اولین روز که عارضه‌ها واقعا بد هستند، استراحت موثر است."
در زامبیا لازم نیست که زنانی که قصد غیبت از کار را دارند از قبل ترتیبات لازم را در محل کارشان بدهند، بلکه می‌توانند همان روزی که قصد ماندن در منزل را دارند به اداره خبر دهند که از "روز مادر" استفاده می‌کنند.
کارفرمایی که چنین حقی را برای کارمندان زن قائل نشود، مورد تعقیب قرار خواهد گرفت."
منبع خبر: سرویس جهانی BBC